Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia by-passów przy użyciu robota
Kierownik Kliniki Kardiochirurgii – Profesor Piotr Suwalski oraz jego zespół przeprowadził 28 września 2020 roku pierwszą w Polsce operację wszczepienia by-passów serca przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Jest to z pewnością data, która zapisze się w historii nie tylko szpitala CSK MSWiA, gdzie przeprowadzono wspomnianą operację, ale także w historii polskiej kardiochirurgii.
Operacje przy pomocy robota da Vinci w naszym kraju przeprowadzane są już od 10 lat. Do tej pory jednak robot wykorzystywany był w innych dziedzinach medycyny. Zastosowanie nowego narzędzia oraz nowej metody operacji by-passów w kardiochirurgii to na pewno duży krok naprzód, ze względu na innowacyjność, precyzję oraz zmniejszenie inwazyjności tego typu operacji, gdyż nie ma tutaj potrzeby rozcinania klatki piersiowej. Do przeprowadzenia operacji wystarczą małe otwory tworzone między żebrami pacjenta. Tak tłumaczy to Prof. Piotr Suwalski w reportażu TVP: „Operację możemy wykonać w sposób bardzo małoinwazyjny, w sposób torakoskopowy, czyli poprzez maleńkie porty które instalujemy w klatce piersiowej. Natomiast nie musimy nacinać mostka.” Dla pacjenta oznacza to na pewno mniejszy ból, szybszy powrót do sprawności, mniejsze ryzyko powikłań oraz powrót do domu już nawet po trzech dniach od operacji. W przypadkach chorób wieńcowych i operacji wszczepienia by-passów można to nazywać rewolucją.
Sposób przeprowadzania takiej operacji również jest swego rodzaju rewolucją względem tradycyjnych metod. Kardiochirurg steruje ramionami, które zakończone są narzędziami chirurgicznymi mogącymi przycinać i przypalać tkanki. Sposób ten jest bardzo precyzyjny, nie przenosi drgań ręki, a sam operator sterując maszyną widzi obraz w 3D i jakości HD, dzięki czemu może dostrzec więcej szczegółów.