Małoinwazyjna operacja naprawy zastawki mitralnej serca
Wady te możemy podzielić na zwężenie (stenozę zastawki) i niedomykalność zastawki. Stenoza zastawki mitralnej w dzisiejszych czasach to już jest dosyć rzadką wadą, która była związana głównie z gorączka reumatyczną. Ze względu na szerokie zastosowanie antybiotyków i lepszą opiekę medyczną występowanie gorączki reumatycznej zostało znacznie ograniczone. Niedomykalność zastawki mitralnej jest wadą, która występuje coraz częściej - z różnych przyczyn. Zarówno występują wady wrodzone jak i degeneracyjne, ale również wtórne, np. po zawale mięśnia serca, czy związane ogólnie z dysfunkcją lewej komory.
Obecnie znamy dość dobrze mechanizmy funkcjonowania tej zastawki, jak również mechanizmy jej dysfunkcji, co bardzo pomaga nam w leczeniu przyczynowym. W prawidłowym funkcjonowaniu tej zastawki odgrywa rolę zarówno lewa komora serca, nici ścięgniste, same płatki oraz pierścień zastawki mitralnej. Na poziomie wszystkich tych części składowych może dochodzić do zmian prowadzących do niedomykalności mitralnej. Może to być zarówno wybiórcza zmiana, bądź zachodząca w kilku lub we wszystkich częściach jednocześnie. Poprzez korekcje poszczególnych zmian i patologii, możemy skutecznie wykonywać naprawę zastawki mitralnej, szczególnie w przypadku jej niedomykalności, co z kolei jest leczeniem przyczynowym i prowadzi do całkowitego wyleczenia. Unikamy w ten sposób wszczepienia protezy zastawki, co jest związane zarówno ze zwiększonymi obciążeniami w okresie wczesnym (około operacyjnym, szpitalnym), ale również szeregiem ograniczeń w późniejszym życiu dla pacjenta. Dzięki nowoczesnym technikom możemy korygować płatki jak i pierścień. Przy plastyce mitralnej dokonujemy korekcji pierścienia za pomocą sztucznej protezy pierścienia. Ma ona na celu korekcję i wzmocnienie prawidłowego kształtu pierścienia mitralnego.
Nową techniką, która pojawiła się w ostatnich latach, jest korekcja długości nici ścięgnistych, za pomocą specjalnych szwów gore-texowych. Wynika to stąd, że przy sporej części wad niedomykalności mitralnych, mechanizmem prowadzącym do tej patologii jest wydłużenie nici ścięgnistych, co powoduje wypadanie jednego lub obu płatków w stronę przedsionka. Gdy nici te są za długie bądź się przerywają, wówczas jesteśmy w stanie skorygować odpowiednia długość w taki sam sposób, w jaki stworzyła je natura. Ze względu na lepsze wyniki plastyki zastawki, czyli naprawy zastawki mitralnej w stosunku do wymiany tej zastawki na protezę (sztuczna zastawkę) zawsze staramy się znaleźć sposób jej naprawy, i dopiero w przypadku braku możliwości odbudowy ze względu na bardzo zaawansowany charakter zmian zastawki, dokonujemy wymiany tej zastawki. Dodatkowo operację zastawki mitralnej prowadzimy sposobem małoinwazyjnym. Oznacza to, że zamiast tzw. sternotomii, czyli przecinania mostka, do serca docieramy poprzez kilku centymetrowe nacięcie z boku klatki piersiowej. Za pomocą kamery oglądamy serce, a następnie zastawkę mitralną. Za pomocą specjalnych narzędzi, przez tę swoistą „dziurkę od klucza” wykonujemy operacje na zastawce mitralnej. W naszej klinice skupiamy się na plastyce, tak więc na naprawie tej zastawki. Oczywiście można sobie wyobrazić pewne przeciwwskazania do tego typu operacji, jednak nie są to przeciwwskazania o charakterze bezwzględnym.