Kardiochirurgia małoinwazyjna
Małoinwazyjne metody operacji serca można określić jako metody, w których stosujemy dojście do samego serca przez "dziurkę od klucza". W różnych miejscach wykonujemy kilku centymetrowe nacięcie, możemy też wykonywać operację za pomocą portów, czyli metodami teroskopowymi, podobnymi jak w laparoskopii.
Operacja tego rodzaju wiąże się ze znacznie mniejszą inwazyjnością zabiegu. Unikamy sternotomii, czyli rozcięcia mostka, która kojarzy się z operacja serca wielu pacjentom. Wiąże się to z bardzo dużym urazem, jak również z problemami z rehabilitacją, z zachowaniem braku obciążenia mostka przez pierwsze miesiące po operacji. Dzięki tym metodom rekonwalescencja jest znacznie szybsza, a stabilizacja klatki piersiowej pełna. Nie przerywamy żadnej ciągłości kostnej klatki piersiowej i utrata krwi jest znacznie mniejsza, dlatego też pobyt i rehabilitacja jest znacznie krótsza.Często obserwujemy po różnego typu zabiegach małoinwazyjnych pacjentów, którzy opuszczają szpital po 3 dniach, a wracają do pełnej wydolności fizycznej nawet po 2-3 tygodniach.
W klinice możliwe jest wykonanie wielu procedur kardiochirurgicznych tymi metodami, przede wszystkim są to operacje na zastawkach serca (na zastawce aortalnej - wymiana bądź plastyka zastawki aortalnej, czy plastyka czy wymiana zastawki mitralnej). Wykonujemy również operacje na aorcie, takie jak: tętniaki aorty, tętniaki z wadą zastawki aortalnej, co często jest powiązane. Możliwa jest również naprawa wad wrodzonych takich jak otwór międzyprzedsionkowy (zwany popularnie ASD). Wreszcie bardzo ciekawym obszarem działalności małoinwazyjnej jest migotanie przedsionków, czyli arytmia, która najczęściej dotyka pacjentów. Wykonujemy również metodą małoinwazyjną operacje pomostowania naczyń wieńcowych, czyli popularne by-passy.